SEBİL AVM
nahar 1
yavuz inşaat
ibrahim oglu işaat
ayka
türaş
urfa bide lahmacun
DEĞİRMEN RESTORAN

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
alrılift asansör
hasan

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

meyrat makine

Güncel

İzmit Körfezi’ne Ulusal Basın İlgisi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin büyük yatırımları sayesinde yeni bir görünüm kazanan İzmit Körfezi Ulusal TV ve Gazetelerinde ilgi odağı olmaya devam ediyor

25 Haziran 2014 Saat: 12:09
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 696 kez okunmuştur

İzmit Körfezi’ne Ulusal Basın İlgisi
İzmit Körfezi’ne Ulusal Basın İlgisi

İzmit Körfezi’nin temizlenmesi konusunda hassasiyetle çalışmalarını yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu konudaki yatırımlarıyla da göz dolduruyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin büyük yatırımlar yaparak il genelinde kurduğu atık su arıtma tesisleri ve körfezin havadan denetimi meyvelerini vermeye başladı. Kocaeli, Türkiye’de atık sularının yüzde 99’unu arıtarak tekrar kullanan ilk ve tek il konumuna gelmiş durumda. İzmit Körfezi’ndeki bu durum Ulusal basının da ilgisini çekiyor. Ulusal TV’ler ve gazeteler dün Kocaeli İzmit Körfezi’ndeki değişimi yerinde gördüler ve incelediler

 

KÖRFEZ HERGÜN HAVADAN DENETLENİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atık su tesislerinin yanında, belediyeye ait olan bir deniz uçağı ile de İzmit Körfezi üzerinde rutin uçuşlar yaparak körfezdeki kirliliği kontrol ediyor. Yıllardır adından kötü kokusuyla söz ettiren ve vatandaşların denize giremediği İzmit Körfezi’ne akan atık suların kesilmesiyle birlikte, İzmit Körfezi’nin kötü kokusundan da eser kalmamış durumda.

 

KOCAELİ DE İKİ MAVİ BAYRAKLI PLAJ

İzmit Körfezi’nin temizlenmesinin ardından vatandaşların deniz özlemini gidermek adına çalışmaya başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel ilçesinde açtığı plaj ile Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği 32 kritere uyarak Mavi Bayrak almaya hak kazandı.Karamürsel’in yanısıra Cebeci Sahilinde de Mavi Bayrak dalgalanıyor.  Bir sahilin Mavi Bayrak almaya hak kazanması için yüzme suyu kalitesi, deniz suyu analizlerinin ilanı ile çevre eğitimi ve bilgilendirme gibi kriterlere uygunluk aranıyor.

 

DENİZDEN 6 BİN ARAÇ MOLOZ ÇIKARDIK

İzmit Körfezi’nin temizlenmesi ile ilgili olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Karamürsel’de Mavi Bayrak aldık üç yıl önce. Üç yıldır tekrarlanıyor zaten. Her yıl tekrarlanması gerekiyor Mavi Bayrak’ın. Bu sahiller çok kötü bir durumdaydı. Depremin bütün enkazları bu sahile atılmıştı. Biz sadece bu plajımızdan, Karamürsel’deki bu Altınkemer Plajı’ndan 5-6 bin araç moloz aldık. Karadeniz’den buraya kum getirdik ve buranın sahillerini kumsal haline getirdik. Bu kumlar Karadeniz’in kumudur ve çok harika bir plajımız oldu. İzmit Körfezi, tabi 10 yıl önce tamamen kokan, hakikaten utanç duyduğumuz, sahiline gelip yanaşamadığımız bir durumdaydı.

 

ÇOK AÇLIŞTIK MEYVELERİ ALDIK

Ama çok çalıştık. Karar verdik. Bir defa arıtma tesislerimizi yaptık. 17 tane arıtma tesisi yaptık biz Kocaeli’de. Atık su arıtma tesisi. Bir gram kirli suyu, atık suyu körfezimize akıtmıyoruz artık. Parolamız bu. Burası bizim soframız. Burası bizim mutfağımız. Burası bizim gözbebeğimiz, evimiz. Bu hassasiyetle yaklaşıyoruz. Sanayicilerimiz de artık bu işi benimsedi ve gemilerden gelen kirlilik vardı. Hamdolsun onları da önledik. Özel bir küçük uçağımız var bizim. Denizden kalkıyor, denize iniyor. O uçakla bütün bu İzmit Körfezi’ni kontrol ediyoruz” dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu suyla Başiskele Sağlık Turiziminin merkezi olacak

Bu suyla Başiskele Sağlık Turiziminin merkezi olacak

 

Gazete Tutanak | Başiskele Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
POROMOSYON  TUTANAK
aile konak hastanesi
göçmen börekcisi
sönmez sigorta
özel çagdaş otomotiv