SEBİL AVM
nahar 1
yavuz inşaat
ibrahim oglu işaat
ayka
türaş
urfa bide lahmacun
DEĞİRMEN RESTORAN

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
alrılift asansör
hasan

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

meyrat makine

Güncel

İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi raporu oluşturuluyor

İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında gerçekleştirilen 2 günlük çalıştay tamamlandı.

25 Haziran 2014 Saat: 12:26
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 850 kez okunmuştur

İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi raporu oluşturuluyor
İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi raporu oluşturuluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında, İzmit Körfezi'nin balık popülasyonun masaya yatırıldığı bir çalıştay gerçekleştirildi. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsünden yetkililerin katılımıyla Başiskele Wellbron otelde gerçekleştirilen toplantıda, körfezdeki balık çeşitliliğinin durumu ele alındı. Proje kapsamında yapılabilecek uygulamalar hakkında fizibilite raporunun oluşturulması için çalışma yapıldı.

 

KÖRFEZLE HALKI BULUŞTURDUK

Çalıştayın ikinci gününe Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı. Başkan Karaosmanoğlu 1960’tan sonra Kocaeli’de sanayinin yoğunlaşmasıyla plansız ve kontrolsüz bir üretim gerçekleştiğini ve körfezin korunamadığını ifade etti. Başkan Karaosmaoğlu  “1999 Marmara Depremi’nde enkazların büyük çoğunluğunu maalesef  körfezin sahillerine döküldü. Geçtiğimiz 10 yılda körfez sahillerinden  yaklaşık 100 bin kamyon moloz çıkardık. Zor bir işi başardık. 2004 yılında çıkan büyükşehir yasasıyla yeni bir sayfa açıldı. Çevremizin yaşanılabilir olması için yoğun bir çalışma yaptık. Körfeze gözümüz gibi baktık. Arıtma tesislerimizi yaptık. Gemilerden gelen kirliliği denetim altına aldık. Körfezin yeniden yaşanılabilir bir yer olması için her kurum ve STK ile birlikte çalıştık ve insanımıza kazandırdık. İki sevgili olan İzmit halkıyla körfezi buluşturduk” şeklinde konuştu.       

 

PROJE RAPORU 3 AYDA TAMAMLANACAK

Yaklaşık 3 aylık bir çalışma sonucu İzmit Körfezi’yle ilgili bir rapor oluşturulacak. Elde edilecek raporun birlikte İzmit Körfezi'ndeki balık türlerinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin devamı ve halkın denizden daha fazla istifade etmesi konusunda yapılacak çalışmalara katkı sağlaması planlanıyor.   

 

KÖRFEZLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER TOPLANIYOR

Çalıştay'da körfezle ilgili bugüne kadar yapılmış olan çalışmaların hepsi araya getirildi. En son İSU tarafından 2011'de yapılan çalışmaya göre, İzmit Körfezi'nde 30'un üzerinde balık ve 70'in üzerinde de canlı türü yaşıyor. Projenin amacı, sanayileşme ve kentleşme nedeniyle İzmit Körfezi'nde azalmış olan mevcut türleri zenginleştirmek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu suyla Başiskele Sağlık Turiziminin merkezi olacak

Bu suyla Başiskele Sağlık Turiziminin merkezi olacak

 

Gazete Tutanak | Başiskele Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
POROMOSYON  TUTANAK
aile konak hastanesi
göçmen börekcisi
sönmez sigorta
özel çagdaş otomotiv